Martwy ciąg — o czym trzeba wiedzieć?
Chcąc osiągnąć pożądane efekty treningów, nie można skupiać się na tylko jednej partii ciała, nawet jeśli tylko ona wymaga wymodelowania. Najlepsze efekty dają ćwiczenia, które angażują maksymalnie duży obszar mięśni. Jedną z popularniejszych metod trenowania całego ciała jest martwy ciąg. Sprawdź, jak przygotować się do tego ćwiczenia i o czym trzeba w związku z tym wiedzieć.
Silne spięcie całego ciała — korzyści, ale i zagrożenia
Powodem, dla którego ćwiczenie to jest tak chętnie wybierane oraz zalecane, zarówno osobom początkującym, jak i kulturystom, jest jego skuteczność. Mało jest metod, które angażują mięśnie prawie całego ciała, w dodatku trening jest statyczny i dość prosty do wykonania, trzeba jedynie poznać prawidłową technikę i ściśle trzymać się jej na każdym etapie ćwiczenia. Nawet najmniejszy ruch musi być przemyślany i prowadzony w wielkim skupieniu. Nie przykładając do tego wagi, można w najlepszym przypadku ćwiczyć bez efektów, w najgorszym zaś — doprowadzić do kontuzji. Ma to związek z faktem, że metoda ta wiąże się z naprawdę silnym spięciem ciała. Kolejna sprawa zatem, o jakiej trzeba wiedzieć w tym kontekście, to konieczność zabezpieczenia się przed zakwasami. Nie chcąc na drugi dzień odczuwać bólu, trzeba:
- wykonać rozgrzewkę (nie można do wykonywania tej metody, jak i innych, przystąpić „z marszu”),
- po zakończeniu treningu rozciągnąć mięśnie.
Będąc zaś osobą zupełnie początkującą, warto dodatkowo wziąć ciepły prysznic, który pomoże rozluźnić mięśnie.
Co można zyskać?
Dobrze wykonywany martwy ciąg, dodany do wybranego zestawu ćwiczeń (to bardzo ważne — sama ta metoda nie zastąpi całego treningu), pozwoli szybciej zauważyć efekty, poprawi napięcie mięśni oraz postawę ciała. Pozwoli też nauczyć się w prawidłowy sposób podnosić z ziemi ciężary, bez ryzyka kontuzji, zwłaszcza kręgosłupa, co szczególnie docenią m.in. osoby pracujące fizycznie. Poza tym silne napinanie mięśni przyspiesza metabolizm i spalanie tkanki tłuszczowej. Ćwiczenie to warto zatem wybierać zarówno w przypadku chęci schudnięcia, jak i mając na celu głównie wyrzeźbienie sylwetki.