Pasy, mata do bagażnika czy siedzisko samochodowe dla psa — co wybrać?
Coraz większa liczba osób nie wyobraża sobie rodzinnego wyjazdu bez zabrania czworonożnego pupila. Niestety, w wielu przypadkach konieczne jest pokonanie wielogodzinnej trasy, co może być dosyć męczące dla pupila. Sprawdź, jak zapewnić komfort i bezpieczne warunki wszystkim podróżującym wspólnie pasażerom.
Jak przewozić małe psy w samochodzie?
Czworonogi niewielkich ras, takich jak m.in. yorki, maltańczyki czy jamniki, mogą być umieszczone w specjalnych transporterach, które kładzie się na przednim lub tylnym siedzeniu. Oczywiście klatka musi zostać odpowiednio dopasowana do rozmiaru zwierzęcia — pies powinien w niej swobodnie się poruszać oraz leżeć. Absolutnie nie należy trzymać pupila na kolanach, ponieważ takie podejście stanowi ogromne zagrożenie zarówno dla samego czworonoga, jak i kierowcy czy pasażerów.
Kolejne rozwiązanie to przypięcie psa szelkami do pasów bezpieczeństwa. Producenci oferują krótkie smycze samochodowe, które ograniczają swobodne przemieszczanie się wewnątrz pojazdu. Czworonożny przyjaciel może jedynie siedzieć i leżeć. Na rynku dostępne jest także siedzisko samochodowe dla psa, które przypomina transporter, jednak nie jest zamykane u góry. Taki fotelik sprawdzi się również u psów małych ras.
Akcesoria dla dużych psów podczas podróżowania autem
Zupełnie inaczej wygląda sytuacja podczas przewożenia owczarka niemieckiego czy doga niemieckiego. Najczęściej psy są umieszczane w bagażniku dużego pojazdu, gdzie mają odpowiednie warunki do odpoczynku. Właściciel powinien zaopatrzyć się w specjalną matę ochronną, dzięki której uniknie się zabrudzenia oraz uszkodzenia powierzchni. Dodatkowo warto zamontować kratkę oddzielającą bagażnik od tylnej kanapy.
Przewóz czworonoga a przepisy kodeksu drogowego
Kierowcy, którzy w nieodpowiedni sposób podróżują z psem, narażają się na spory mandat, a także stanowią zagrożenie dla siebie, pasażerów i pozostałych użytkowników ruchu drogowego. Przy kontroli policjant sam ocenia, czy czworonóg jest właściwie zabezpieczony. W żadnym wypadku zwierzę nie powinno swobodnie poruszać się pomiędzy przednią a tylną częścią pojazdu.